Dela nyhet
HBBK drar sig ur Basketettan dam
28 jun, 17:10
Information ang. styrelsen beslut att dra ur HBBK:s damlag ur Basketettan.
Vi vill genom detta mejl meddela att styrelsen i Helsingborg Basketbollklubb har beslutat att dra ur vårt damlag ur Basketettan.
Det är ett oerhört tungt och tråkigt beslut vi har tvingats ta, men vi känner att på sikt är det ett klokt beslut för såväl spelarna som klubb.
Efter en tuff säsong i Basketettan 22/23, med en ung spelartrupp som tappert kämpade otroligt bra i varje match, har många timmar lagts på att försöka rekrytera en ny tränare som kunde leda vårt damlag under kommande säsong.
Tränaren som hade damlaget säsongen 22/23 var väldigt öppen med att det bara blev en säsong, så redan i februari inleddes sökandet efter en ny damlagscoach. Trots detta har vi tyvärr inte lyckats hitta rätt person för vårt lag.
Utöver svårigheten med att hitta en ny tränare har vi även tappat spelare som har flyttat utomlands eller kommer studera på annan ort - alltså står vi kvar med en alltför tunn (till antalet spelare) och ung trupp för deltagande i Basketettan.
Vi kommer att göra en omstart på damsidan och under säsongen 2023/24 satsar vi på att spela i division 2 Skåne dam, för att på sikt komma tillbaka till de högre serierna.
Helsingborg 2023-06-27
Styrelsen för Helsingborgbasketbollklubb